• Kategorie
  • Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła VUT 3500 PE EC A11

Symbol: VUT3500PEEC-LA11

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła VUT 3500 PE EC A11

40848.30
szt. Do przechowalni
Oblicz ratę
Wysyłka w ciągu 1-7 dni
Cena przesyłki 10
Odbiór osobisty 0
Odbiór osobisty 0
Poczta Polska 10
Paczkomaty InPost 12
Poczta Polska (Pobranie) 20
Dostępność Średnia dostępność
Zostaw telefon

Zastosowanie

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła to kompletne urządzenie, które zapewnia mechaniczną wymianę powietrza z jednoczesnym filtrowaniem powietrza nawiewanego. Centrala doprowadza do pomieszczeń powietrze świeże, a usuwa z nich powietrze zanieczyszczone. Powietrze zużyte, za pośrednictwem wymiennika przeciwprądowego, ogrzewa bezkontaktowo powietrze świeże, nawiewane. Centrala wyposażona jest w automatyczny by-pass, co eliminuje konieczność, w okresie letnim, zamiany wymiennika krzyżowego na wkład letni. Wykorzystanie silników EC pozwoliło zmniejszyć zużycie energii elektrycznej od 1,5 do 3 razy przy zachowaniu wysokiej sprawności oraz niskiego poziomu hałasu. 

 

Warianty

VUT PE EC - model z nagrzewnicą elektryczną, z wentylatorami stałoprądowymi EC, 

VUT PW EC - model z nagrzewnicą wodną, z wentylatorami stałoprądowymi EC.

 

Obudowa

Obudowa centrali wykonana jest ze stopu aluminiowo cynkowego, z wewnętrzną izolacją termiczną i akustyczną z wełny mineralnej o grubości 20 mm (dla urządzeń VUT 350, 600, 100) i 40 mm (dla urządzeń VUT 1500, 2500, 3500).

 

Filtr

Centrala wentylacyjna wyposażona jest w filtry o klasie filtracji G4 (wywiew) i F7 (nawiew).

 

Silnik

W centrali wykorzystywane są silniki prądu stałego o wysokiej sprawności, z zewnętrznym wirnikiem, wyposażone w wentylator z łopatkami zagiętymi do tyłu. Tego typu silniki są na dzień dzisiejszy najlepszym rozwiązaniem w dziedzinie oszczędzania energii. EC - silniki charakteryzują się wysoką sprawnością i optymalnym sterowaniem w całym spektrum prędkości obrotów. Niewątpliwą zaletą silnika EC jest jego wysoki KPD (osiąga 90%).

 

Wymiennik ciepła

Centrala wentylacyjna wyposażona jest w przeciwprądowy wymiennik ciepła wykonany z płyt polistyrenowych (dla urządzeń VUT 350, 600, 1000) i aluminiowy wymiennik krzyżowy (dla urządzeń VUT 1500, 2500, 3500). Centrala wyposażona jest w automatyczny by-pass, co eliminuje, w okresie letnim, konieczność zamiany wymiennika na wkład letni.. Pod blokiem rekuperatora znajduje się taca ociekowa, której zadaniem jest zbieranie i odprowadzanie kondensatu. Centrala wyposażona jest w system zabezpieczający urządzenie przed zamarznięciem.

 

Nagrzewnica

W centrali zamontowano elektryczną nagrzewnicę wtórną (VUT PE) lub nagrzewnicę wodną (VUT PW), które to w przypadku bardzo niskich temperatur zewnętrznych, mogą zostać włączone w celu ewentualnego dogrzania powietrza nawiewanego, do wartości zaprogramowanej przez użytkownika.

 

Sterowanie i automatyka

Centrala wentylacyjna posiada na wyposażeniu system automatyki z panelem sterującym za pomocą, którego użytkownik może zaprogramować czas pracy centrali, jej wydajność oraz temperaturę nawiewanego powietrza. Automatyka posiada ponadto zabezpieczenie przeciw zamrożeniowe wymiennika, które w przypadku niebezpieczeństwa zamarznięcia wymiennika, otwiera by-pass i uruchamia nagrzewnicę. Dzięki takiemu rozwiązaniu powietrze świeże (zimne) nie przechodzi przez wymiennik (jest podgrzewane przez nagrzewnicę), a powietrze zużyte (ciepłe) rozmraża wymiennik. Po podniesieniu temperatury wymiennika, by-pass jest zamykany, następuje wyłączenie nagrzewnicy a układ powraca do normalnego trybu pracy.

 

Funkcje automatyki VUT PE EC

- włączenie i wyłączenie urządzenia;

- możliwość ustawienia wartości temperatury nawiewanego powietrza;

- możliwość ustawienia prędkości obrotów wentylatora;

- podłączanie i sterowanie elektrycznymi przepustnicami powietrza;

- ustawienie dobowego i tygodniowego cyklu pracy urządzenia;

- zabezpieczenie przed przegrzaniem nagrzewnicy;

- zabezpieczenie przed przegrzaniem nagrzewnicy w momencie wyłączenia urządzenia;

- zabezpieczenie rekuperatora przed oblodzeniem;

- sterowanie by-passem centrali;

- system automatyki zabezpieczony przed krótkim zanikiem napięcia;

- kontrola stopnia zanieczyszczenia filtra (ustawienie okresu wymiany w kalendarzu).

 

Funkcje automatyki VUT PW EC

- włączenie i wyłączenie urządzenia;

- wybór prędkości obrotów wentylatora;

- utrzymanie temperatury nawiewanego powietrza na odpowiednim poziomie przez sterowanie siłownikiem zaworu trójdrogowego regulującym podanie nośnika ciepła do nagrzewnicy wodnej;

- zabezpieczenie nagrzewnicy wodnej przed zamarznięciem (czujnik temperatury powietrza i czujnik temperatury na powrocie z nagrzewnicy);

- sterowanie by-passem centrali;

- sterowanie pracą zewnętrznej pompy cyrkulacyjnej;

- zabezpieczenie rekuperatora przed oblodzeniem;

- kontrola stopnia zanieczyszczenia filtra (ustawienie okresu wymiany w kalendarzu);

- sterowanie siłownikami przepustnic.

 

Do komunikacji z centralą służy panel sterowania, za pomocą którego użytkownik może:

 

- włączyć / wyłączyć urządzenie;

- ustawić wydajności;

- ustawić temperaturę nawiewanego powietrza;

- zaprogramować tydzień pracy centrali.

 

Panel sterowania wyposażony jest w czujnik temperatury pokojowej, dlatego powinien on być zamontowany w pomieszczeniu, w którym utrzymywana jest reprezentatywna temperatura dla całego obiektu. Dodatkowo należy pamiętać o umieszczeniu panelu sterowania z dala od źródeł ciepła tj. grzejników, okien i drzwi.

 

Montaż

Centralę wentylacyjną można przymocować do podłoża lub do sufi tu, za pomocą uchwytów wyposażonych w podkładki antywibracyjne. Urządzenie można zamontować w ten sposób w pomieszczeniach technicznych jak i w pomieszczeniach, które ono obsługuje. Wszystkie modele przeznaczone są do łączenia z przewodami prostokątnymi o wymiarach 600x350 mm. Urządzenie należy zamontować w taki sposób, aby zapewnić swobodny odpływ skroplin. Podczas montażu urządzenia należy pamiętać o konieczności pozostawienia niezbędnego miejsca dla obsługi serwisowej.

 

Gwarancja: 2 lata

 

Towar dostępny na indywidualne zamówienie.

Czas oczekiwania ok. 8 tygodni